Maksimaaljõud

Esmalt saavutatakse jõu juurdekasv peamiselt muutustega närvisüsteemis. Sellest tuleneb ka maksimaalse jõu arendamise printsiip. Neuraalse fookusega jõutreeningus sooritatakse 1-6 kordust ja seda tavaliselt 3-5 seerias. Koormus jääb 85-100% vahele 1 RM-st.

Kerge on meelde jätta MST 4×4 treening: 4 seeriat, kus igas seerias 4 kordust. Põhimõte on kontsentrilises faasis võimalikult palju lihased töösse lülitada – plahvatuslikult (aga mõistusega). Soovitatakse seeriate vahele teha 2-3 minutilised pausid, et närvisüsteem saaks taastuda.

Selliste treeningute vahel 48 tundi. Kui tunned, et 4 korduse asemel tuleb kergelt 5 tükki, siis on aeg 2-3 kilogrammi juurde lisada raskusena. Sisuliselt saame periodiseerimises arvestada 2-3% arenguga tugevuses iga treeninguga, kuni maksimaaljõud saavutab platoo, nii nagu ka VO2max. Vastupidavusspordis on selle jõuplatood raskem saavutada, sest üldiselt planeeritakse jõublokid ca 1-2 kuulisteks teatud kompromissiga kestustreeningu suhtes.

MST (maximal strength training) eesmärk on mõjutada närvisüsteemi. Ehk MST tüüpi treening tõhustab närvi-lihas-süsteemi funktsiooni (elektriimpulsside sagedus, topelt-signaalid).

Periodiseerimine:

  • Kui on käsil peamiselt vastupidavuse plokk: tasub teha MST 1x nädalas kui intervallmeetod näiteks 2x nädalas.
  • Kui jõutreeningute plokk: 3x nädalas ja teha rohkem aeroobset mahutööd (intervallide asemel), et võimaldada jõul areneda.
Kui selline trenn ette võtta, siis alguses võid kasutada näiteks siinidel töötavat kangiaparaati (Smith machine). Kui Sinu poolküki 1x maksimum on 100kg, siis peaksid suutma 85-90 kg teha 4 kordust. Reaalses elus ei pruugi Sul 90% peal tulla 4 kordust alguses, kuna oled jõutreeningutes alles algaja. Võib-olla tuleb 1-2 kordust. Siis tead, et pead raskust ilmselt vähendama.

1RM (ühe korduse maksimum) on kasulik reaalselt ära mõõta, siis on lihtsam treenida ja oskad ka progressi võrrelda (s.t arengut mõõdetakse 1RM kaudu). Lisaks tuleb ära mainida, et sellist tüüpi treening ei pea sind väsitama (nii et lihased kanged järgmine päev).

Maksimaaljõud aitab saavutada triatlonialadel suuremat kiirust, kuna tõhusam elektriülekanne närvisüsteemis muudab lihase kokkutõmbe efektiivsemaks.

Üheks suurimaks takistuseks jõutreeningutes on jääda sama raskuse juurde liiga kauaks. Seega MST treeningus tuleb raskusi pidevalt tõsta – kasvõi 1-2kg jagu. See tagab pideva arengu ja aja optimaalse kasutuse, kui tegelik eesmärk on triatlonivõistlusel tulemust saavutada. Tuleb meeles pidada, et antud jõutreeningu kaudu peab arenema kiirus. Suurem lihasjõud võimaldab kiiremat tempot hoida.

Periodiseerimises aitab teadmine, et jõudu on lihtsam kõrgel tasemel säilitada võrreldes vastupidavusega. Kui maksimaalse jõu treenimine katkestada, säilib selle tase umbes 30 päeva. Ühe jõutreeninguga nädalalas püsivad jõunäitajad välja arendatud tasemel keskmiselt 12 nädalat. Seepärast on 1x nädalas maksimaaljõudu tehes võimalik saavutatud jõutaset hoida ka vastupidavuse treeningtsüklis.

Tutvu triatloniga

Tutvu triatloniga